„Msza za miasto Arras” - problematyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W ostatnich latach był [Szczypiorski] nadal bystrym obserwatorem polskiej rzeczywistości, bez której, jak często powtarzał, jako pisarz nie mógł funkcjonować. Jego publicystyka przeciwstawiała się często opinii większości, często zabierał głos także w publicznych dyskusjach telewizyjnych. Jego zawarte w „Mszy za miasto Arras” sformułowanie: „Nie jest wolny ten, który jest, ale ten, który pragnie być”", nie straciło nic na swej aktualności, będąc nadal swoistym credo pisarza, ponad wszystko zachowującego zasady i niezależność głoszonych poglądów.
(M. Kubik, Portrety pisarzy: Andrzej Szczypiorski, czyli o pisarstwie tworzonym z pasją, „Gazeta Uniwersytecka UŚ” 2000, nr 9).

W Mszy za miasto Arras z perspektywy uczestnika wydarzeń (narracja pierwszoosobowa), niczym z jego pamiętnika czytelnik poznaje szczegóły wydarzeń, które wstrząsnęły francuskim miasteczkiem, zmieniając spokojną osadę w teren, na którym samosądy, niewinne oskarżenia, prześladowania są na porządku dziennym. Dzięki ogromnemu talentowi, wrażliwości i zmysłowi obserwacji Szczypiorskiego, czytelnik, mimo iż czyta o wydarzeniach sprzed kilku wieków, to jednak ma wrażenie, że pisarz poruszył temat współczesnych wydarzeń polityczno-społecznych.

Nie sposób przedstawić wszystkich poruszonych w tej z pozoru nieskomplikowanej opowieści o piętnastowiecznym mieście burgundzkim zagadnień, ponieważ dotyczy ona mnóstwa problemów, zarówno egzystencjalnych, jak i bardziej przyziemnych.

Chcąc dokonać jednak jakiegoś wyróżnienia, trzeba stwierdzić, że Szczypiorski przedstawił w niej relacje jednostka-społeczeństwo, skupiając się przede wszystkim na wadach i zaletach płynących z życia w zamkniętej zbiorowości, jaką było tytułowe Arras, nie szczędząc także interpretacji o dojrzewaniu do bycia świadomym obywatelem i człowiekiem, o roli i siły wiary i religii.

Opowieść jest stara się odpowiedzieć na pytanie o odpowiedzialność, warunki, proces, w jakich zło i szaleństwo ogarniają serca i umysły ludzkie. Szczypiorski wykazał tu zainteresowanie odwiecznymi problemami, starającymi się określić wpływ wiary na ludzkie życie. Poza tym polski pisarz, niczym antyczny Sofokles, uczynił tematem swojej powieści władzę oraz jej wpływ na wolność jednostki i społeczeństwa. Msza za miasto Arras daje przykłady ingerencji władzy w życie wolnych obywateli oraz różne typy zachowań w obliczu zagłady społeczności. Pod tym względem utwór Szczypiorskiego przypomina nowelkę Marii Konopnickiej Mendel Gdański czy film Fritza Langa M-morderca, w których mamy przykłady swoiste opętanie nieobliczalnego tłumu, chcącego za wszelką cenę ukarać winnego, którym okazuje się przypadkowy, niewinny człowiek.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Msza za miasto Arras - streszczenie
2  „Msza za miasto Arras” - bohaterowie
3  Biografia Andrzeja SzczypiorskiegoKomentarze: „Msza za miasto Arras” - problematyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: