„Msza za miasto Arras” - bohaterowie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Głównymi bohaterami potęgującego się z każdą stroną dramatu Szczypiorskiego są mieszkańcy miasta. Zarówno ci pierwszo-, jak i drugoplanowi pełnią w utworze ważne role, z ciągle zmieniającym się, dojrzewającym w toku akcji narratorem Janem na przedzie.

Jan – jest narratorem, z relacji którego czytelnik poznaje szczegóły wypadków w Arras. Postać zmienia się w toku akcji. Jako młody dworzanin przybył do Arras w wieku 20 lat, nie miał ukończonej żadnej szkoły, nie umiał pisać, nie znał reguł dobrego zachowania, ponieważ nie musiał - w Gandawie otaczał się bogatą, wiecznie ucztującą młodzieżą, miał swojego mentora Chastella, przyjaźnił się biskupem Utrechtu Dawidem - bastardem księcia burgundzkiego Filipa Dobrego. Przybywszy do Arras, nie znał nikogo. Przez pierwsze dni cały czas się modlił i pościł. Na szczęście duchowny Albert, sprawujący nad miasteczkiem rząd dusz, wziął go pod swoje skrzydła. Pod wpływem siły autorytetu starszego współpracownika jego podatna na wpływy psychika została ukierunkowana w „odpowiedni” sposób, na koniec zaś jest człowiekiem świadomych swoich decyzji i ich konsekwencji, nie zasłania się boskimi wyrokami.

Albert - jest duchownym, autorytetem dla Jana, przeciwieństwem biskupa Dawida czy grabiego de Saxe. Marzy o wyzwoleniu Arras, o uratowaniu miasta od grzechu, dlatego też stosuje mało boskie metody, ujawniając w toku akcji swój groźny fanatyzm.

Grabia de Saxe – jest znudzonym szlachcicem, najlepiej urodzonym panem w całym mieście, pełni urząd w Radzie. W toku akcji okazuje się człowiekiem ceniącym wartości humanistyczne, prawym i mądrym, czego przykładem może być fakt, że podczas zarazy sprawiedliwie rozdzielał jedzenie przysyłane przez Dawida.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Msza za miasto Arras - streszczenie
2  Obraz polskiego marca `68 w Mszy za miasto Arras
3  Biografia Andrzeja SzczypiorskiegoKomentarze: „Msza za miasto Arras” - bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: