Cytaty - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Szczypiorskiego jest pełna pięknych cytatów, które dzięki talentowi ich autora, ponadczasowości i uniwersalizmowi na trwałe zapisały się w historii polskiej literatury. Oto najważniejsze z nich:

Analogie do PRL-u:

Wszyscy wiedzieli, że potępiałem decyzje Rady [Miejskiej]. Wydawało się, że Rada nie poprzestanie na usunięciu mnie ze swego grona, lecz podejmie surowsze środki. Przez kilka poprzednich nocy nie zmrużyłem oka. Aresztowania odbywały się zwykle po zachodzie słońca.

Los człowieka:

(...) choć może i istotnie nie jestem panem swego losu, winieniem zawsze czynić starania, by nim być!

Zwątpienie:

(...) zwątpienie w wolność nakazuje myśleć tyłkiem zamiast głową. Tyłek - powiada Chastell - zdaje się być wówczas ze szkła.

Człowiek a Bóg i Kościół:

Ludzie nie chcą już być zacnymi chrześcijanami, biorą przykład z rozwiązłych książąt i głupich biskupów, oddają się cudacznym zboczeniom, poszukują boskiej obecności w życiu codziennym i starają się wyśledzić zamysły Boga, aby wyjść im naprzeciw. Lecz Bóg sobie nie życzy, by ludzie tak gorliwie zabiegali o zbawienie.
Nie wszystko, czego Bóg pragnie, zostało zapisane w księgach, i nie wszystko, co Bóg zamyślił, jest wiadome człowiekowi, choćby należał do książąt Kościoła.


Któż dzisiaj, spoglądając w niebo, odczuwa radość z powodu blasku gwiazd albo kształtu chmury? Któż odnajduje przyjemność w barwach ukwieconej łąki? Któż wreszcie, dotykając kory drzewa, odczuwa miły dreszczyk obcowania z dziełem bożym?

Ale samego Boga nosimy w sercach naszych. I powiadam wam, że nikt nie zna mojego Boga, a ja nie znam innego Boga poza moim własnym.
(...) przyjdzie mi żyć w tym mieście najwspanialszym pod słońcem [Brugia]. Ale przecież mam pewien skarb, który nie został wam dany. Otom słyszał głos Boga i głos szatana. Obcowałem z niebem i piekłem. Doświadczyłem na sobie, co znaczy walka o zbawienie duszy. Przebyłem tyle cierpień, tyle wzlotów i upadków, że nie jesteście w stanie pojąć, co może pomieścić moje serce.
Kościół nas uczy, że nie znamy dnia ani godziny [naszej śmierci], lecz właśnie dlatego, że jej nie znamy - potrafimy zachować spokój i odrobinę godności.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Msza za miasto Arras - streszczenie
2  „Msza za miasto Arras” - problematyka
3  „Msza za miasto Arras” - bohaterowieKomentarze: Cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: